Resultat 2018

Ett vackert & utmanande motionslopp på stigar i Umeå

Här kan ni ladda hem en PDF med damernas resultat

Damer – Umåker Trail 25 km – 2018-05-20

Plats Namn Tid Nummer Team name Pace

1

Linda Ström

01:21:32.00

65

”Hägglunds Ski Team”

05:26 /km

2

Anette Lundsten

01:21:51.14

42

”TTGU IF”

05:27 /km

3

Liv Fahlen

01:22:04.43

82

05:28 /km

4

Boel Sandström

01:22:11.37

62

”Skellefteå XC”

05:28 /km

5

Therése Bäckström

01:22:54.57

07

”Spöland/Vännäs IF”

05:31 /km

6

Sandra Rahimi

01:23:16.41

54

05:33 /km

7

Pia Westlund

01:23:53.66

71

”IfK Umeå”

05:35 /km

8

Marie Årebrand

01:25:16.79

79

”Lycksele Löparklubb”

05:41 /km

9

Anna Johansson

01:26:31.18

32

”Stensele SK”

05:46 /km

10

Julia Alvaeus

01:29:23.71

02

05:57 /km

11

Mari Björn

01:29:42.16

06

”IF Brahe”

05:58 /km

12

Sofia Ninnes

01:30:00.35

45

”Sävar IK”

06:00 /km

13

Diana Nilsson

01:31:19.25

44

06:05 /km

14

Farahnaz Ranjbarian

01:32:14.64

55

06:09 /km

15

Lisa Övling

01:32:49.16

80

”Milslukarna XC”

06:11 /km

16

Anna Widell

01:33:14.12

72

”Fjällbjörkens IF”

06:13 /km

17

Annica Rosengren

01:33:37.33

58

”Trastvägen trailrunners”

06:14 /km

18

Nina Holmström

01:33:49.17

29

”Burträsk Skidklubb”

06:15 /km

19

Malin Fredriksson

01:33:52.18

17

06:15 /km

20

Jennica Viksten

01:34:18.74

75

”Innertavle”

06:17 /km

21

Maria Eliasson

01:34:31.55

09

”Trastvägen trailrunners”

06:18 /km

22

Ida Frankfelt

01:34:54.62

16

06:19 /km

23

Hanna Andersson

01:35:41.89

04

”Team Nordic Trail”

06:22 /km

24

Linn Westermark

01:36:13.69

70

06:25 /km

25

Åsa Oskarsson

01:38:29.71

52

06:34 /km

26

Charlotta Forssén

01:38:43.79

15

”Team Nordic Trail”

06:34 /km

27

Ida Wågberg

01:39:11.57

77

”Team Rehab”

06:36 /km

28

Tua Germann

01:39:59.05

19

”IFK Umeå Skidor”

06:40 /km

29

Christina Loren

01:40:12.92

39

”Röbäck”

06:40 /km

30

Anna-Karin Hammar

01:41:34.17

24

”Trastvägen trailrunners”

06:46 /km

31

Anna Gradmark

01:42:58.13

21

”Hissjö SK”

06:51 /km

32

Camilla W Lövbom

01:43:13.22

68

”Burträsk Skidklubb”

06:52 /km

33

Elin Ericsson

01:43:31.00

10

06:54 /km

34

Maja Palm

01:43:34.11

53

06:54 /km

35

Sofia Kerttu

01:45:59.11

84

07:04 /km

36

Linnea Sandberg

01:46:50.50

61

”Uman Puls”

07:07 /km

37

Hanna Sandberg

01:46:52.52

60

”Storuman IK”

07:07 /km

38

Sunny Hermansson

01:48:23.85

26

07:13 /km

39

Mathilda Strandh

01:49:48.31

64

”Team Nordic Trail”

07:19 /km

40

Susanne Sigfridsson

01:49:48.36

63

”Team Nordic Trail”

07:19 /km

41

Marie Lundmark

01:50:19.56

41

07:21 /km

42

Tova Hjärtberg

01:50:22.84

27

07:21 /km

43

Elisabeth Olivius

01:51:16.44

50

07:25 /km

44

Gudrun Eirell

01:51:33.41

08

”Jalles TC”

07:26 /km

45

Jenny Lina Jonsson

01:51:58.48

33

”GRÄSMYR”

07:27 /km

46

Annelie Genberg

01:51:59.45

18

07:28 /km

47

Lisbeth Ferdinandsson

01:52:00.60

14

07:28 /km

48

Inga-Maj Gradin

01:52:01.70

20

”Gräsmyr IK”

07:28 /km

49

Annika Norberg

01:52:36.79

46

”Trailing for wine”

07:30 /km

50

Isabel Lilja

01:54:29.83

38

07:37 /km

51

Annellie Mattson

01:54:30.05

43

07:37 /km

52

Marie Wiklund

01:54:58.04

74

”Runacademy IF”

07:39 /km

53

Jenny Berglund

01:56:03.85

05

07:44 /km

54

Mirjam Hopstadius

01:56:05.26

30

07:44 /km

55

Ester Andersson

01:56:23.76

03

07:45 /km

56

Malin Ylikangas

01:56:55.26

83

07:47 /km

57

Zandra Karlsson

02:01:26.22

81

08:06 /km

58

Anna Rasmussen

02:05:23.92

56

08:21 /km

59

Isabell Thomassen

02:05:26.00

67

08:21 /km

60

Sophia Fagerholdt

02:06:15.42

13

08:25 /km

61

Nicole Suty

02:06:20.33

66

08:25 /km

62

Daniella Ern

02:07:16.82

12

08:29 /km

63

Ann-Marie Oskarsson

02:09:38.58

51

”Sörmjöle Muskelgrupp”

08:38 /km

64

Ida Wälivaara

02:15:38.75

78

”Bjurholm”

09:02 /km

65

Elisabeth Eriksson

02:17:27.37

11

09:09 /km

66

Sara Ahlman Ådahl

02:17:27.70

01

09:09 /km

67

Anja Rubach

02:25:06.39

59

”IfK Umeå”

09:40 /km

Här kan ni ladda hem en PDF med herrarnas resultat

Herrar – Umåker Trail 25 km – 2018-05-20

Plats Namn Tid Nummer Team name Tid Pace

1

David Nordström

01:03:43.81

290

01:03:43.81

04:15 /km

2

Erik Björkman

01:03:55.97

211

01:03:55.97

04:15 /km

3

Robert Lindberg

01:04:23.56

271

TTGU IF

01:04:23.56

04:17 /km

4

Tobias Thomson

01:04:24.31

319

TTGU IF

01:04:24.31

04:17 /km

5

Erik Rahimi

01:04:50.89

298

01:04:50.89

04:19 /km

6

Simon Åstot

01:06:54.10

334

01:06:54.10

04:27 /km

7

Johan Sandberg

01:08:48.94

338

01:08:48.94

04:35 /km

8

Richard Bindler

01:09:49.88

209

Vegan Runners IK

01:09:49.88

04:39 /km

9

William Schultz

01:10:33.47

341

01:10:33.47

04:42 /km

10

Joel Backa

01:10:47.36

207

Umeå

01:10:47.36

04:43 /km

11

David Backa

01:11:29.30

206

Team Nordic Trail

01:11:29.30

04:46 /km

12

Kristoffer Hjärtström

01:11:59.36

246

01:11:59.36

04:48 /km

13

Andrew Strong

01:12:44.14

315

Team Strong

01:12:44.14

04:51 /km

14

Mikael Bäckström

01:13:19.88

333

01:13:19.88

04:53 /km

15

David Granström

01:14:54.19

237

01:14:54.19

04:59 /km

16

Anders Hofer

01:15:40.83

247

IfK Umeå

01:15:40.83

05:03 /km

17

Ola Fagerholdt

01:17:12.21

229

01:17:12.21

05:09 /km

18

Petter Lindqvist

01:17:23.58

274

Umeå

01:17:23.58

05:09 /km

19

Fredrik Nyman

01:17:42.15

292

Ytterhogdal IK

01:17:42.15

05:10 /km

20

Joakim Lessmann

01:18:24.47

270

01:18:24.47

05:13 /km

21

Stefan Björck

01:19:23.10

210

Stöcke TS Järnet

01:19:23.10

05:17 /km

22

Fredrik Stenberg

01:19:25.38

310

01:19:25.38

05:17 /km

23

Johan Karlsson

01:19:27.79

264

Milslukarna XC

01:19:27.79

05:18 /km

24

Ludvig Broman

01:19:28.07

213

Bromance Runners

01:19:28.07

05:18 /km

25

Magnus Hansson

01:19:28.70

245

01:19:28.70

05:18 /km

26

Mikael Söderström

01:20:40.52

318

Norums Måleri & Endurance Team

01:20:40.52

05:22 /km

27

Magnus Larsson

01:20:51.83

268

Velox Fortis

01:20:51.83

05:23 /km

28

Jonatan Mårtensson

01:21:03.04

284

Velox Fortis

01:21:03.04

05:24 /km

29

Anders Högdahl

01:21:04.42

250

IfK Umeå

01:21:04.42

05:24 /km

30

Robert Holma

01:21:16.04

249

01:21:16.04

05:25 /km

31

Mattias Vesterberg

01:21:19.02

322

Idrottsklubben för inbördes beundra

n01:21:19.02

05:25 /km

32

Magnus Lindgren

01:21:32.62

273

TTGU

01:21:32.62

05:26 /km

33

Oskar Strömberg

01:22:09.11

316

Hägglunds Ski Team

01:22:09.11

05:28 /km

34

Daniel Widell

01:22:40.35

323

Fjällbjörkens IF

01:22:40.35

05:30 /km

35

Tommy Enryd

01:23:03.04

343

01:23:03.04

05:32 /km

36

Peter Fredriksson

01:23:18.82

234

01:23:18.82

05:33 /km

37

Petter Lundberg

01:23:36.37

276

TTGU IF

01:23:36.37

05:34 /km

38

Mikael Back

01:23:57.62

205

IfK Umeå

01:23:57.62

05:36 /km

39

Marcus Gustafsson

01:24:49.71

242

Kassjö IF

01:24:49.71

05:39 /km

40

Niklas Mähler

01:24:59.62

285

01:24:59.62

05:40 /km

41

Anders Jonsson

01:25:19.57

259

01:25:19.57

05:41 /km

42

Mikael Wester

01:25:43.10

321

Vsk

01:25:43.10

05:42 /km

43

Björn Nilsson

01:25:43.66

286

Umedalens IF

01:25:43.66

05:43 /km

44

Viktor Nilsson

01:26:13.84

287

01:26:13.84

05:45 /km

45

Kristoffer Kollberg

01:26:38.17

266

Team KBK

01:26:38.17

05:46 /km

46

Daniel Sandberg

01:26:39.35

305

Gunnarn IK

01:26:39.35

05:46 /km

47

Stephan Stenmark

01:26:50.67

311

Stöcke TS Järnet

01:26:50.67

05:47 /km

48

Niclas Store

01:27:07.09

314

01:27:07.09

05:48 /km

49

Robert Eskilsson

01:28:09.98

335

01:28:09.98

05:52 /km

50

Leif Sjödin

01:28:13.91

308

01:28:13.91

05:52 /km

51

Oskar Fahlgren

01:28:35.21

342

01:28:35.21

05:54 /km

52

Nicklas Pohjanen

01:28:46.18

297

TTGU IF

01:28:46.18

05:55 /km

53

Nils Jernelius

01:28:47.48

254

Umedalens IF

01:28:47.48

05:55 /km

54

Marcus Albertsson

01:29:13.31

203

01:29:13.31

05:57 /km

55

Oskar Isberg

01:29:21.07

251

01:29:21.07

05:57 /km

56

Hannes Lindgren

01:29:30.34

272

01:29:30.34

05:58 /km

57

Tobias Burlin

01:29:33.26

331

01:29:33.26

05:58 /km

58

Erik Klinternäs

01:29:50.66

339

01:29:50.66

05:59 /km

59

Nils Stenmark

01:29:57.14

332

01:29:57.14

06:00 /km

60

Nicklas Johansson

01:30:03.72

257

Västra Västerslätt

01:30:03.72

06:00 /km

61

Tomas Lundberg

01:30:04.66

277

Volvo FK

01:30:04.66

06:00 /km

62

Jonas Jonsson

01:30:05.09

261

Täfteå IK

01:30:05.09

06:00 /km

63

Arne Eriksson

01:30:26.02

226

Domsjö

01:30:26.02

06:01 /km

64

Niklas Carlberg

01:30:31.01

217

Team Nordic Trail

01:30:31.01

06:01 /km

65

Tomas Seco

01:30:31.17

306

Umeå

01:30:31.17

06:01 /km

66

Göran Caspersson

01:30:31.21

219

Gimonäs Umeå IF

01:30:31.21

06:01 /km

67

Robert Rehn

01:30:42.02

299

SK Tegsnäspojkarna

01:30:42.02

06:03 /km

68

Mats Jogbäck

01:30:44.54

255

01:30:44.54

06:03 /km

69

Andreas Ekegren Hällgre

n01:31:06.54

223

Skogis IF

01:31:06.54

06:04 /km

70

Mårten Rodmark

01:32:45.39

301

IfK Umeå

01:32:45.39

06:10 /km

71

David Nordvall

01:33:08.83

291

01:33:08.83

06:12 /km

72

Albin Stjernbrandt

01:33:11.27

312

01:33:11.27

06:12 /km

73

Erik Marklund

01:33:12.47

278

Ibk Dalen

01:33:12.47

06:12 /km

74

John Loyd

01:33:24.98

344

01:33:24.98

06:13 /km

75

Tore Klingberg

01:33:25.83

265

Stöcke TS Järnet

01:33:25.83

06:13 /km

76

Derrik Åström

01:33:27.34

327

Team Rehab

01:33:27.34

06:13 /km

77

Gabriel H Bölske

01:33:36.58

216

01:33:36.58

06:14 /km

78

Michael Wäppling

01:34:15.96

326

01:34:15.96

06:16 /km

79

Tomas Rimbark

01:34:36.01

300

Hemsö IF

01:34:36.01

06:18 /km

80

Simon Brännström

01:35:07.54

215

Stöcke TS Järnet

01:35:07.54

06:20 /km

81

Jakob Fallgren

01:35:11.29

230

01:35:11.29

06:21 /km

82

Björn Eriksson

01:35:53.50

227

IFK-Umeå

01:35:53.50

06:23 /km

83

Pär Jonsson

01:36:18.86

262

Sandåkerns SK

01:36:18.86

06:25 /km

84

Mikael Gradin

01:36:22.49

236

01:36:22.49

06:25 /km

85

Markus Röjestål

01:37:18.26

303

01:37:18.26

06:29 /km

86

Mikael Carlehed

01:37:31.26

218

01:37:31.26

06:30 /km

87

Fredrik F Östman

01:37:35.10

329

01:37:35.10

06:30 /km

88

Henrik Jonsson

01:37:39.27

337

01:37:39.27

06:30 /km

89

Tobias Jakobsson

01:37:40.30

252

01:37:40.30

06:30 /km

90

Markus Nyström

01:38:24.36

293

Tavelsjö AIK

01:38:24.36

06:33 /km

91

Kristoffer Karlsson

01:38:29.24

330

01:38:29.24

06:34 /km

92

Julien Morel

01:38:29.27

282

01:38:29.27

06:34 /km

93

Håkan Persson

01:39:12.66

296

01:39:12.66

06:36 /km

94

Fredrik B Östman

01:39:39.51

328

01:39:39.51

06:38 /km

95

Daniel Norberg

01:39:41.44

288

01:39:41.44

06:39 /km

96

Lars Aas

01:39:52.27

201

Team Nordic Trail

01:39:52.27

06:39 /km

97

Jan Wikström

01:40:02.10

325

BAE

01:40:02.10

06:40 /km

98

David Hognert Alsén

01:40:41.43

248

01:40:41.43

06:42 /km

99

Samuel Kärkkäinen

01:41:10.58

267

01:41:10.58

06:45 /km

100

Fredrik Gussing

01:41:42.62

241

Trastvägen trailrunners

01:41:42.62

06:46 /km

101

Jonas Arrefalk

01:42:29.67

204

Team Nordic Trail

01:42:29.67

06:49 /km

102

Martin Claesson

01:44:46.18

220

Team Nordic Trail Umeå

01:44:46.18

06:58 /km

103

Philip Lejarp

01:45:11.14

269

Trailing for wine

01:45:11.14

07:00 /km

104

Patrik Hammar

01:45:21.82

244

Trastvägen trailrunners

01:45:21.82

07:01 /km

105

Christer Nordmark

01:47:13.64

289

Axlavägen

01:47:13.64

07:09 /km

106

John Marshall

01:48:08.36

336

01:48:08.36

07:12 /km

107

Henrik Söder

01:48:18.95

317

01:48:18.95

07:13 /km

108

Peder Backlund

01:48:20.09

208

Nordantenn AB

01:48:20.09

07:13 /km

109

Dick Adolfsson

01:48:36.24

202

Coldwood

01:48:36.24

07:14 /km

110

Mikael Kainulainen

01:48:37.14

263

01:48:37.14

07:14 /km

111

Cedric Patthey

01:48:38.52

295

01:48:38.52

07:14 /km

112

Nils Johansson

01:52:15.41

258

Jalles TC

01:52:15.41

07:28 /km

113

Marcus Borgstedt

01:52:36.67

212

Trailing for wine

01:52:36.67

07:30 /km

114

Nils Eklund

01:54:00.68

224

Trailing for wine

01:54:00.68

07:36 /km

115

Anton Stjärnbrandt

02:00:25.72

313

Umeå

02:00:25.72

08:01 /km

116

Mikael Gröndahl

02:04:41.18

240

02:04:41.18

08:18 /km

117

Liam Gröndahl

02:04:52.98

239

02:04:52.98

08:19 /km

118

Roger Forsgren

02:10:48.50

232

Trailing for wine

02:10:48.50

08:43 /km